Ana Sayfa / genel / Galeri KHAS ‘Giz/li/dir Görüntü’ sergisine hane sahipliği yapıyor

Galeri KHAS ‘Giz/li/dir Görüntü’ sergisine hane sahipliği yapıyor

‘Giz/li/dir Görüntü’ Sergisi’nin açılışı Kadir Has Üniversitesi Çağdaş Sanat Merkezi Galeri KHAS’ın hane sahipliğinde gerçekleşti. Küratörlüğünü Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide Erhun Şerbetçi’nin büyük ölçekli resimleri yer aldı. Sergi açılışı Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın başta olmak üzere çok sayıda ehemmiyetli davetlinin katılımıyla gerçekleşti. ‘Giz/li/dir Görüntü’ Sergisi, 7 Ocak-6 Mart tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde Galeri KHAS’ta görülebilecek.

MEKANLARA YENİ YORUMLAR…
Gözler önüne düz bir resim olarak dahi çıkmayan mekanları, ilerleyici, algıyı zorlayıcı ve farkındalığı arttırıcı yeni yorumlarla çektiğini belirten Erhun Şerbetçi, “Aslında benim ana işim çağdaş sanatla alakalı kurgusal işlerdir. Daha çok görülmedik veya çok az bilindik yerlerden kaynaklanan görüntüleri, başka alanlara taşıma arzusu resmin sanat tarihindeki kendini kanıt etmiş yerinden daha ötelere yönlendirme çabasıdır. Bu görüntülerin tamamı yer altındaki İstanbul’a ait. Az bilinir, çoğu kapalıdır veyahut nitelikleri dahi bilinmez. Düz resmin en alt kavrama alanı benim için yer altından İstanbul’u görüntülemek. Bu görüntülerin hemen hemen tamamı daha gözler önüne bir resim olarak dahi çıkmadı. Düz resim dahi olmadan ben onu direk çağdaş sanat alanına çekiyorum. Neticede bunların görüntüsü düz resim olarak en alt kavrama alanına hitap ediyor. Bunun üzerine katman katman ilerleyici, algıyı zorlayıcı, farkındalığı arttırıcı yeni kavramlar ekliyorum. Lakin katiyen özgün resim karesini ortadan kaldırmıyorum” dedi.

GİZLİ KALMIŞ VE UNUTULMUŞ MEKANLAR…
Serginin, saklı kalmış ve unutulmuş mekanların görüntülerini gözler önüne serdiğini belirten Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, “Görüntünün mistik ve sır yanları vardır. Dolayısıyla görüntünün aslında görülemez olduğunu söylüyoruz. Biz görüntüyü gördüğümüzü zannederiz ve bunun gerçeğe ait olduğunu düşünürüz. Oysa görüntü bütünüyle bir illüzyondur ve gerçekle ilişkisizdir. Sahiden bir bağ taşır ve mana devşirir lakin asal itibariyle gerçeğin kendisi değildir. Lakin görüntünün bir gerçeği vardır. Bu gerçeği yakalamak için Batı ve Doğu görsel tarihleri çeşitli metotlar ürettiler. Erhun Şerbetçi’nin fotoğraflarından oluşan bu sergi söylediklerimizi katman katman üzerinde taşıyor. Bir kere saklı kalmış, unutulmuş mekanların görüntülerini bize getiriyor. Biz bunları gördüğümüzü sanıyoruz lakin Erhun Şerbetçi, resmin altında bunlara müdahale etmiş olarak önümüze çıkarıyor. Biz gördüğümüz görüntünün tekil olmadığını ve her an değişebileceğini anlıyoruz. Gördüğümüz görüntünün ansızın bire ortadan kalması bildiğimizi sandığımız birtakım gerçeklerin ayağımızın altından çekilmesi demek” diye konuştu.

“ÖLMÜŞ MEKANLARA YENİ ANLAMLAR YÜKLENDİ”
Görüntünün oluşturduğu ‘tekinsizlik’ duygusundan söz eden Kahraman, “İnsanlar görüntünün tekinsizliği hasebiyle yüzlerden mana çıkarmaya veya yüzlerde birtakım yazıların olduğunu düşünmeye başlamışlardır. El fallarına bakmışlardır. Resim geçmişe ile alakalı bir şey söyler. Her resim biraz ölümle ilişkilidir. Bunlar antik ve bir manada can vermiş mekanların fotoğraflarıdır. Aslında Erhun Şerbetçi, onları deforme ederek ve çapraşık hale getirerek o can vermiş mekanlara yeni manalar yükleyip onlara yeni hayatlarda kazandırmıştır” diye konuştu.
 

Bir önceki yazımız olan 'Kavgam' 70 sene sonra Almanya’da yine satışta başlıklı makalemizde haber, haberler ve kavgam hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Yaşlılara kişisel bakım

Büyükşehir Belediyesi Döşemealtı Halil Akyüz Huzurevi’ni ziyaret eden Kepez ASMEK’te güzellik hizmetleri bölümünde masöz, cilt …

.