Ana Sayfa / genel / Mağarada saklı 23 ülkenin çocukları

Mağarada saklı 23 ülkenin çocukları

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Oyuncak ve Çocuk Müzesi’nin altında hasbelkader bulunup restorasyonu yapılan mağarada, Asya’dan, Avrupa’ya, Afrika’dan, Amerika’ya kadar bir çok kıtada yer alan ülkelerin çocuklarının giydiği ananesel kıyafetler yer alıyor. Çocuk Müzesi, 2013 seneninde restore edilirken, hasbelkader bulunan mağarada 23 ülkenin ananesel kıyafetleri çocuk maketlerin üzerinde, ülkelerin bayrakları ile birlikte sergileniyor.

“SUNAY AKIN’IN ORTAYA ATTIĞI BİR FİKİR”
Oyuncak ve Çocuk Müzesi’nin 6 Nisan 2013 tarihinden bu yana faaliyet gösterdiğini ifade eden, Müze Rehberi Aslıhan Özarsalan, “Burada bulunan mağarada, ülkelere ait bayrakların sergilenme fikri Yazar Sunay Akın tarafından ortaya atıldı. Burası iki katlı bir mağara. Bu mağara Çocuk Müzesi için restore edilen 3 katlı evin altında hasbelkader bulunmuştur. Burada 23 ülkenin yöresel kıyafetlerinin bulunduğu maketler ve o ülkelere ait mimari yapıtlar sergileniyor. Hepsinde hangi ülkeye ait olduğuna ile alakalı tabelalar ve bayraklar var. Bu mağaranın evvelce Ermeniler tarafından şarap mahzeni olarak kullanılmış bir alan olduğu düşünülüyor. Burası Sunay Akın’nın ortaya attığı fikirle, böyle bir yer haline getirildi. Mağara kısmı, yukarıdaki oyuncak müzesinden daha çok alaka görüyor. Burası hem şehir içinden hem de şehir dışından ziyaret ediliyor” şeklinde konuştu. 

HALİL DAĞ – ÖNCÜ OLGUN

Bir önceki yazımız olan Emek Sineması açılış için gün sayıyor başlıklı makalemizde ahmet misbah demircan, emek sineması ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Yaşlılara kişisel bakım

Büyükşehir Belediyesi Döşemealtı Halil Akyüz Huzurevi’ni ziyaret eden Kepez ASMEK’te güzellik hizmetleri bölümünde masöz, cilt …

.