Ana Sayfa / genel / Sanat, yatırımcıların yeni gözdesi oldu

Sanat, yatırımcıların yeni gözdesi oldu

Magnum Opus Sanat Platformu Kurucusu Selin Bozkurt, “Geçtiğimiz 15 sene içerisinde çağdaş sanat yapıtlarının bulunduğu müzayedelerden elde edilen gelirin yüzde 1800 arttığını görüyoruz. Türkiye olarak bizim de bu ciroların içinde yer almamız için bu işin iletişimini yapmak çok önemli” dedi.
Çok sayıda amatör ve profesyonel alıcının yanı sıra kurumlar tarafından da seçenek edilen çağdaş sanat eserlerinin, müzeciliğin de yükselişiyle yatırımcılara çok cazip getiriler sağlamaya başladığını belirten Bozkurt, “2000-2001 yılları döneminde 93 milyon dolar olan çağdaş sanat payı, 2007 seneninde 365 milyon dolara yükseldi. Global müzayede değerleri hesaba alındığında çağdaş sanat tüm pazarın yüzde 13’lük bölümünü oluşturuyor. Ekonomik krizlerden de etkilenmeyen, sosyo-politik krizlere dirençli olan sanat yatırımcının güvenini kazanıyor” dedi.

Sanat, yüzlerce kat artabilen tek yatırım aracı olarak da göze çarpıyor. Amerikalı sanatçı Jef Koons’a ait 1988 imzalı yapıt 1997 seneninde 250 bin dolara satılmışken, aynı yapıt 2008’de New York’ta 2,8 milyon pounda satıldı. Yine 2002 seneninde 455 bin dolara satılan Peter Doig’e ait Swamped isimli eser, 2015 seneninde 25,9 milyon dolar bedelle alıcı buldu. Jean-Michel Basquiat’ın Orange Figure Sports isimli yapıtı 1990 seneninde 66 bin dolara Sotheby’s tarafından satılırken, 2015 seneninde 8,8 milyon dolara el değiştirdi. Türkiye’de ise 2001 seneninde 2 bin dolarlara satılan Mübin Orhon’un yapıtları bugün 375 bin dolarlara satılabiliyor.
Türkiye’de de sanat piyasasının günden güne büyüdüğüne dikkat çeken Selin Bozkurt, Türkiye’deki çağdaş sanat ekonomisinin hacminin 300 milyon doları aşıp 350 milyon dolarlara ulaştığını söyledi. Sanatın aynı vakitte bir yatırım aracı olarak görüldüğü İngiltere, ABD, Çin ve son vakitte BAE gibi ülkelerde yeni açılan müzelerle birlikte turist sayısında görülen artışın, bu ülkelerin ekonomilerine ehemmiyetli katkılar sağladığını kaydeden Bozkurt, “Eğer Türkiye’de de atılımlar yapılırsa, sanat pazarının ehemmiyetli noktalarından biri haline gelebiliriz. Türkiye’ye müthiş katma değer sağlanabilir” dedi.

Dünya genelinde 2000-2014 yılları arasında her sene vasati 700 müze rakamı ile 19 ve 20. yüzyılda açılan müzelerin toplamından daha çok müze açıldığını belirten Selin Bozkurt, bu müzelerin doğru eserlerle donatılmasının sanatseverlerin alakasını çekebilmek için ehemmiyetini vurguladı.

Müzecilik endüstrisinin en iyi yapıtları ele geçirmeyi arzulamasının, sanatçıları da daha değerli yapıtlar üretmek ile alakalı motive ettiğini, sanat piyasasındaki bu hareketliliğin üçünü kuşak denilebilecek genç sanatçıları cesaretlendirdiğini kaydeden Bozkurt, “Geçtiğimiz 15 sene içerisinde çağdaş sanat yapıtlarının bulunduğu müzayedelerden elde edilen gelirin yüzde 1800 arttığını görüyoruz. Türkiye olarak bizim de bu ciroların içinde yer almamız için bu işin iletişimini yapmak çok önemli” diye konuştu.
 

Bir önceki yazımız olan Devlet Tiyatroları'nda bu hafta! başlıklı makalemizde devlet tiyatroları, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Yaşlılara kişisel bakım

Büyükşehir Belediyesi Döşemealtı Halil Akyüz Huzurevi’ni ziyaret eden Kepez ASMEK’te güzellik hizmetleri bölümünde masöz, cilt …

.